Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

De minimis-endring: Kan gå mot krasjlanding for flyfraktnæringen

USA strammer til på tollfritak for lavverdiforsendelser fra Kina og Hongkong. Med innføringen av en 145 prosent importtoll fra 2. mai kan det koste flyfraktindustrien over 22 milliarder dollar i tapt inntekt over tre år, ifølge konsulentselskapet Cirrus Global Advisors.

Publisert Sist oppdatert

22 milliarder dollar. Så stort mener Cirrus Global Advisors at inntektstapet for global luftfrakt vil bli over tre år som følge av USA og EUs nye regulatoriske grep mot netthandel fra Kina.

I et LinkedIn-innlegg forrige uke forklarer Cirrus-grunnlegger Derek Lossing hvordan selskapets siste modellering har justert opp sitt anslag for tap i flyfraktbransjen fra 3 til 22 milliarder dollar i løpet av noen måneder.

– Vi startet med 3 milliarder, men tariffene og retorikken fra Trump-administrasjonen har presset oss forbi 15. Nå er vi på 22 milliarder dollar, skriver Lossing.

Modellen tar høyde for hvordan tolløkninger, økte fortollingskostnader og økt friksjon ved utsjekk påvirker forbrukeratferd. Den ser også på hvordan store nettaktører som Temu og Shein tvinges til å endre logistikkstrategi – fra rask luftforsendelse til lagermodeller i USA og shipping via sjø.

Cirrus analyserer videre hvordan flyselskapene trolig vil reagere: pensjonering av eldre fraktfly, lavere utnyttelse og svekket inntjening globalt. Tapene kan også forplante seg til mellomtransport, terminaloperatører og last-mile-aktører.

– Vi modellerer ikke inntektstap hos detaljistene fordi fallet i kinesiske bestillinger kan delvis tas igjen av vestlige merker som Zara og Gap. Men det er ikke én-til-én-erstatning, forklarer Lossing.

Han tror ikke dagens 104 eller 145 prosent tollsatser vil bli stående permanent, men regner med at avviklingen av tollfritaket – de minimis – blir varig.

– Kutt i Kina-handelen er bare den første dominobrikken. Neste kan bli Europa, spår han.

Powered by Labrador CMS