Ny toll-lov fra januar 2023:

Tollkonsulent Monica Flaterås i Tollkonsult AS oppfordrer alle vareeiere og speditører som er involvert i grenseoverskridende transport om å sette seg godt inn i det nye tollregelverket og hvordan det påvirker bedriftens prosedyrer.

Kun tre måneder til nye tollregler trer i kraft

- Det er verdt å sette seg inn i de nye tollreglene, først som sist.

Publisert Sist oppdatert

Ordene tilhører tollkonsulent Monica Flaterås i Tollkonsult, og falt i en samtale om de nye tollreglene som innføres om nøyaktig tre måneder.

Monica Flaterås, konsulent i Tollkonsult AS.

Flaterås snakker daglig med norske vareeiere om tollspørsmål. Noen spørsmål om de nye reglene har hun riktignok fått, men telefonen har ikke «gått varm» enda.

- En del føler nok at det er «veldig lenge til», men tiden går fort, sier hun.

Tollkonsulenten har oppfordringen klar til alle som jobber med grenseoverskridende vareflyt:

- Det er vel verdt å sette av tid til å sette seg inn i reglene først som sist, for dette er noe som vil påvirke hverdagen til veldig mange, smiler hun.

Bedriftens ansvar å deklarere riktig

Hun understreker at en bedrift som importerer eller eksporterer varer har det fulle ansvaret for at tolldeklarasjonene for bedriften er korrekt og at man dermed har et selvstendig ansvar for å sette seg inn i regelverket.

Fakta: Tolldagen:

  • Tolletaten inviterer til Tolldagen 2022 i Oslo Kongressenter 24. november.
  • Her vil det være anledning til å stille spørsmål og lære mer om avvikling av direktekjøringsordningen og digital tollbehandling på Tolletatens stand.

Se her for program og påmelding.

Her kan du lese mer om Tolletatens digitale løsninger.

- Speditøren kan være til god hjelp, men det er ingen du kan gjemme deg bak hvis du ikke har dokumentasjonen i orden, påpeker hun.

Lovgivningen for toll og vareførsel har vært gjennom en modningsprosess som har pågått i lang tid. Og når nyttårsrakettene har falt ned har næringslivet gått inn i et helt nytt regime.

Sett utenifra er den mest åpenbare forskjellen på nytt og gammelt regelverk at dagens toll-lov blir delt i to ansvarsområder. Mens tolletaten frem til 2016 hadde ansvar både for kontroll (vareførsel) og innkreving av avgifter, splittes tollovgivningen nå i to lover med hver sine ansvarsområder. Tolletaten vil stå for kontrollfunksjonen knyttet til vareførselen, mens skatteetaten har ansvaret for oppfølging av innførselsmerverdiavgift og særavgifter. Lov om vareførsel følges opp av tolletaten, mens lov om tollavgift følges opp av skatteetaten.

Smidig avvikling av direktekjøringsordningen

For vareeiere vil en av de største praktiske endringene i regelverket være at den såkalte direktekjøringsordningen avvikles. Ordningen har lagt til rette for at grenseoverskridende importgods ikke har måttet fortolles ved grensepassering, ei heller at godset må innom tollager.

- Dette har fungert forholdsvis smidig for vareeierne. De har kunnet frakte inn varer og kjørt de til mottak og har hatt ti dager på seg til å fortolle varene. Begrensningen har naturligvis vært at de ikke har kunnet ta varene i bruk før de har blitt deklarert, forklarer Flaterås.

Hun er forberedt på at et helt nytt regime, der importørene er nødt til å ha alle papirer klar allerede ved innførsel, vil utfordre rutinene til mange bedrifter.

- Har man ikke dokumentasjonen på plass, er det jo ingen vei utenom tollager. Så tollager vil trolig bli mer hyppig brukt i årene som kommer, spår hun.

Flaterås er imidlertid ikke den eneste som spår at næringslivet har behov for en tilvenningsperiode. Tolletaten har sett det samme, og legger i sitt høringsnotat forslag om blant annet utfasing av dagens direktekjøringsordning (høringsfrist 1. november) opp til at det vil være en smidig avvikling av direktekjøringsordningen.

- Det går frem av notatet at tolletaten ser for seg at ordningen først er helt avviklet i april 2024, legger hun til.

Nye prosedyrekoder

Flaterås forbereder vareeiere og speditører at det vil bli strengere prosedyrer fra nyttår, med krav om flere opplysninger om forsendelsen enn tilfellet er i dag.

- Den som skal foreta fortollingen må ha opplysninger om formålet med innførselen til Norge, sier Flaterås.

Ifølge Flaterås endres nye prosedyrekoder fra to- til fire-sifret kode. I tillegg innføres nye koder for transaksjonstyper.

- Ny tollovgivning medfører en del endringer, og vil påvirke tollhåndteringen fremover. Du som importør, eksportør og/eller tollagerholder bør ta en gjennomgang av bedriftens prosedyrekoder, for å sikre at din bedrift er klar når nye prosedyrekoder trer i kraft fra nyttår. Hun oppfordrer vareeiere og speditører til å gjennomføre et kompetanseløft før regelverket trer i kraft.

Powered by Labrador CMS