Israel-konflikten og påvirkningen på internasjonale forsyningskjeder

De menneskelige lidelsene i Israel, for begge parter, har naturligvis preget det generelle nyhetsbildet. Men i internasjonal fagpresse diskuteres nå også de logistikkmessige konsekvensene av konflikten. 

Publisert Sist oppdatert

Nettstedet Supplychain247.com har gjort en analyse av situasjonen. De peker blant annet på at de langsiktige effektene av denne pågående konflikten kan føre til flaskehalser i skipsfarten, økte fraktpriser og uforutsigbare leveringstider. 

Ikke bare kan det hende at bedrifter pådrar seg ekstra kostnader knyttet til omruting av forsendelser og økte sikkerhetstiltak mens konflikten er "varm". Økte kostnader i forsyningskjeden kan også være knyttet til å finne alternative fraktruter eller å identifisere nye leverandører i en sikrere og roligere del av verden.

Risikoer som er identifisert inkluderer skader på infrastruktur, havnesperringer og en omdirigering av transport fra regionens største skipsfartssentre, i tillegg til økte forsikringspremier. Det siste er noe som er mer aktuelt om konfliktnivået skulle eskalere og spre seg i regionen.

Suezkanalen og Hormuzstredet

- Enhver utvidelse av fiendtlighetene utover landets grenser kan introdusere risikoer for to vitale skipsfartsknutepunkter. Suezkanalen, en kritisk vannvei for ulike kommersielle skip, inkludert containerskip, kan møte forstyrrelser. På samme måte kan Hormuzstredet, ryggraden for olje- og gassfrakt, påvirkes. Imidlertid vil omfanget av disse effektene i stor grad avhenge av konfliktens utvidelse og varighet, uttaler Christian Roeloffs, CEO i analysebyrået Container xChange. 

Hvis disse skipskorridorene påvirkes, vil skipene tvinges til å ta den lengre ruten rundt Afrika, noe som fører til redusert kapasitet og økte fraktpriser. 

Det er imidlertid verdt å merke seg at Israel representerer et relativt lite marked for containerfrakt, med sine primære havner i Ashdod og Haifa som bare utgjør 0,4 prosent av global gjennomstrømning. Følgelig forblir trusselen om forstyrrelser i containerhandelen gjennom Middelhavsregionen begrenset.

Maersk og MSC melder om at havneoperasjonene deres ved Israels største terminaler fungerer uten forstyrrelser. 

Regionens største havner har så langt også vært i stand til å operere som normalt. Havnen i Haifa, som inkluderer Haifa Bay havn og Israels skipsverft, havnen i Hadera og havnen i Eilat, fortsetter som normalt.

Havnen i Ashdod, som ligger omtrent fem mil fra grensen til Gaza, befinner seg i skrivende stund i beredskapsmodus. Havnen i Ashkelon, som ligger cirka 1,5 mil fra Gaza kan ikke operere som normalt på grunn av fare for rakettangrep.

Økt sikkerhetsnivå i Port Said

De israelske havnene er små i internasjonal målestokk, og anses for å være mer eller mindre ubetydelige for global frakt. Annerledes stiller det seg med Port Said i Egypt. Den egyptiske regjeringen har innført tiltak for å forbedre sikkerheten ved havnen, inkludert økt sikkerhetssjekker og patruljering.

Havnebyen er strategisk viktig for internasjonal handel da den ligger ved inngangen til Suezkanalen på Middelhavskysten. Havnen fungerer dermed som den nordlige inngangen til Suezkanalen, en av verdens mest betydningsfulle og travle vannveier for internasjonal skipsfart. Kanalen gir som kjent en kortere rute mellom Middelhavet og Rødehavet, og dermed mellom Europa og Asia. Alternativet, å seile rundt Afrika tar mye lenger tid og er mer kostbart. 

Økte oljepriser

Det har ikke så mye med sikkerheten og den operajsonelle driften å gjøre, men er en mer indirekte effekt av konflikten i Midtøsten som kan ha stor betydning for verdenshandelen. 

Økte oljepriser, ofte forverret av Midtøsten-konflikter, legger til et ekstra lag av kompleksitet i globale forsyningskjeder. Som en avgjørende innsatsfaktor i transportsektoren, fører dyrere olje- og energipriser til høyere driftskostnader for transportører, noe som uunngåelig resulterer i økte kostnader for forbrukere og næringsliv. 

For den internasjonale handelen er det driftsforstyrrelser i Suezkanalen, samt økte oljepriser, som er den største trusselen i forbindelse med konflikten som utspiller seg i Israel og Gaza-stripen i disse dager. Ved Port Said i Egypt er sikkerhesnivået skjerpet, men det er foreløpig ingen tegn til at den viktige kanaltrafikken blir påvirket foreløpig.
Powered by Labrador CMS