Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

Vil gi byene mulighet til å innføre nullutslippssoner

Regjeringen ønsker å gi norske byer muligheten til å etablere nullutslippssoner for å redusere utslipp, spesielt innen vare- og næringstransport.

Publisert Sist oppdatert

– Nullutslippssone er et virkemiddel som kan bidra til utslippskutt ved å fremme overgangen til nullutslippsløsninger. Dette gjelder ikke minst i vare- og næringstransporten, der elektrifiseringen ikke har kommet like langt som for personbiler. Flere større byer ønsker å kunne vurdere nullutslippssoner, og det er viktig for denne regjeringen å gi verktøy til byer som vil føre en ambisiøs klimapolitikk, formidler samferdselsminister Jon-Ivar Nygård i en nyhetsmelding via Samferdselsdepartementet.

Flere store byer har allerede uttrykt ønske om å kunne innføre slike soner som et klimatiltak.

Samferdselsdepartementet vil be Statens vegvesen utarbeide et lov- og forskriftsforslag som gir kommunene myndighet til å etablere nullutslippssoner. Dette forslaget skal sendes på offentlig høring, og Statens vegvesen vil vurdere både de tekniske og rettslige utfordringene ved et slikt regelverk.

Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen understreker at mye av klimagassutslippene kommer fra biltrafikken i byene, og at flere av disse har etterspurt nye virkemidler for å fremme bruken av elektriske og hydrogen-drevne kjøretøy. Nullutslippssoner kan dermed bli et viktig verktøy for å redusere utslippene ytterligere.

Et viktig prinsipp er at lokale myndigheter selv skal kunne velge om de vil benytte seg av muligheten til å etablere nullutslippssoner.

Powered by Labrador CMS