Våre profilerte samarbeidspartnere:

Det skraverte området vest i havneområdet viser arealet som er kjøpt opp for å utvikles til logistikkformål.

Göteborg styrker logistikkposisjonen

Ny avtale gir Göteborgs Hamn tilgang til 210.000 kvadratmeter mulig terminalareal.

Publisert
Göran Eriksson, administrerende direktør i Göteborgs Hamn AB.

Göteborgs Hamn har inngått en avtale om kjøp av et større område i ytre havneomrpde i Arendal i Göteborg. Avtalen er inngått med eiendomsselskapet Platzer og omfatter både grunn, kontorbygg og vannområder. Samlet nettokostnad for handelen er oppgitt til 684 millioner svenske kroner.

Oppkjøpet gir ifølge pressemeldingen grunnlag for å utvikle inntil 210.000 kvadratmeter ny terminalflate i direkte tilknytning til eksisterende havnevirksomhet og logistikkstruktur.

– Denne avtalen inngås for å legge til rette for havnens videre utvikling på lang sikt. Göteborgs Hamn må fortsette å vokse fremover, og dette er et naturlig steg i direkte tilknytning til eksisterende havnevirksomhet og omkringliggende logistikkstruktur, forklarer havnesjef Göran Eriksson i Göteborgs Hamn i pressemeldingen.

Del av langsiktig ekspansjon

Utvidelsen beskrives som en videreføring av en utvikling som har foregått vestover siden 1970-tallet. Området ligger i tilknytning til eksisterende terminaler, inkludert roro- og containerterminalene i ytterhamnen.

I samme område pågår også byggingen av Stena Line sin nye fergeterminal, som etter planen skal stå ferdig i 2031. Den aktuelle eiendommen ligger i direkte tilknytning til dette prosjektet.

Som del av avtalen inngår også salg av en logistikkeiendom ved innfarten til havnen. Inntekter fra eksisterende kontorbygg i det oppkjøpte området skal bidra til finansiering av videre utvikling.

Både kjøp og salg er betinget av politisk godkjenning i kommunfullmäktige. Overdragelse av eiendommene er oppgitt å kunne skje tidligst i fjerde kvartal 2026.

Powered by Labrador CMS