IAA Transportation 2024:

DANGEL ELEKTRISK: Firehulstrekk fra Dangel blir fra nå av levert av en elektrisk drevet bakaksel både på biler med forbrenningsmotor og batterielektriske.

Nå kommer de elektriske også med firehjulstrekk

HANNOVER: Dangel og Stellantis kan snart levere elektriske varebiler med firehjulstrekk.

Publisert

De minste nyttekjøretøyene fra Stellantis, også kjent som K9 har allerede mulighet til å bestilles som 4x4 fra samarbeidspartneren Dangel, men så langt har man ikke kunne levere dette på de elektriske. Nå er det snart mulig.

ICE med elektrisk bakaksel

De nye versjonene av Dangel sitt 4x4 system på biler med forbrenningsmotor vil fra nå av bruke en elektrisk bakaksel som får strøm fra to små batterier på til sammen 5 kWt. Disse lades gjennom regenerering og eventuelt fra forbrenningsmotoren om nødvendig.

Det er et automatisk system som aktiveres så fort framhjulene mister grepet og det styres gjennom signalene fra ESP-systemet. Det skal ifølge Dangel-folkene skje så raskt at man ikke merker det, men føreren kan velge mellom Auto, Low og Lock.

ELEKTRISK 4X4: Firehjulstrekk med elektrisk bakaksel.

5 kWt skal holde

At batteriene er så små skal ikke være noe problem ifølge Dangel som blant annet har testet systemet med Posten i Norge som også har gitt tilbakemeldinger undervis. 

Selv om strømmen kun kommer fra de små batteriene har man ikke klart å tømme dem under testing i svært kupert terreng forteller Dangel.

Systemet veier mellom 120 og 140 kilo (avhengig av versjon), men det skal visstnok ikke gå ut over nyttelasten (og heller ikke lastevolum).

CITOROËN BERLINGO: En batterielektrisk eBerlingo ble vist med det nye firehjulstrekksystemet på IAA Transportation 2024.

Systemet som har vært i utvikling i fire år kommer først på Fiat Doblo, Peugeot Partner og Citroën Berlingo. Markedslanseringen skal være klart mot slutten av 2024. Det vil også bli tilgjengelig for Toyota sin modell Proace City.

BEV med firehjulstrekk

Med den samme elektriske bakakselen blir nå også de elektriske versjonene av Stellantis sine små varebiler tilgjengelig med firehjulstrekk. Disse får også egne små batterier så rekkevidden skal ikke påvirkes. Systemet kobles kun inn ved slipp foran. Det vil si at man ikke kan låse bilen i firehjulstrekk.

De elektriske små varebilene vil være markedsklare mot mars og mai i 2025.

Og ut mot sommeren 2025 frem mot 2026 skal de større varebilene fra Stellantis (Peugeot Expert osv.) bli tilgjengelig med det samme systemet.

Powered by Labrador CMS