Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

Årsregnskapene 2024: Havneselskapene

Oslo Havn er et kommunalt foretak, og har ikke offentliggjort årsregnskap i Brønnøysundregistrene.

Flere tungvektere mangler når havnene gjør opp status

Enkelte av de største havneselskapene er utelatt fra vår økonomiske oversikt, fordi de ikke rapporterer egne regnskapstall til Brønnøysund.

Publisert

Flere av de største havnene i Norge er organisert som kommunale foretak (KF). Disse inngår i kommunens samlede regnskap og rapporterer via KOSTRA-systemet, ikke til Brønnøysundregistrene. Dette gjelder blant annet Oslo Havn, Narvik Havn, Bodø Havn, Larvik Havn og Moss Havn. Derfor finnes det ikke egne, sammenlignbare regnskapstall for KF-havnene i denne oversikten.

Tallene i tabellen gjelder selskaper organisert som aksjeselskap (AS) eller interkommunalt selskap (IKS). Begge fører egne selskapsregnskaper og leverer fullstendige årsregnskap til Brønnøysundregistrene, men etter ulike regelverk: AS etter regnskapsloven, IKS etter kommunal regnskapsstandard (KRS). Resultatene er dermed i hovedsak sammenlignbare, men regnskapsmessige forskjeller kan forekomme.

Tallenes tale 2024

Bergen Havn AS hadde høyest driftsinntekter med 228 millioner kroner, tre millioner mer enn Trondheim Havn IKS.

Stavangerregionen Havn IKS leverte det beste driftsresultatet på 74 millioner kroner. Det interkommunale selskapet – som eies av kommunene Stavanger, Sola og Randaberg – satt også igjen med mest på bunnlinjen i fjor: 62 millioner kroner.

Nedskrivinger i Grenland

I oversikten skiller Grenland Havn IKS seg ut med driftsunderskudd og negativt årsresultat. Her er det imidlertid verdt å se nærmere på årsregnskapet, for den underliggende driften var solid. Driftsinntektene økte, og den operasjonelle driften endte i pluss. De negative resultatene skyldes utelukkende en nedskriving av verdier på 32 millioner kroner, knyttet til en strategisk snuoperasjon der havneselskapet har solgt eiendommer som ikke lenger brukes til havneformål. Det interkommunale havneselskapet eies av kommunene Skien, Porsgrunn og Bamble.

Powered by Labrador CMS