HYDROGEN-PRODUKSJON: Hellesylt Hydrogen Hub hvor Norwegian Hydrogen produserer grønt hydrogen.

Signerer stor leveranseavtale

HYDROGEN I METALLPRODUKSJON: Skal frakte store mengder hydrogen fra Hellesylt til Sandviken i Sverige.

Publisert

Greeniron er i ferd med å starte opp driften ved sitt produksjonsanlegg i Sandviken, Sverige, ved å bruke sin patenterte nullutslippsteknologi med grønt hydrogen som reduksjonsmiddel i metall produksjon.

Hydrogenet vil bli levert av Norwegian Hydrogen, som nylig åpnet sitt første produksjonsanlegg i Hellesylt i Norge. Leveransene til Sandviken starter om kort tid, står det i en felles pressemelding.

Hvordan blir hydrogen grønt?

Hydrogenet er grønt fordi det blir produsert ved hjelp av elektrolyse med fornybar elektrisitet, og dermed er det ingen utslipp verken i produksjon eller bruk. 

Kilde: Norwegian Hydrogen

På lastebiltransport

Transporten vil foregå med lastebiltransport med containertanker fra Hexagon Purus og Norwegian Hydrogen oppgir at de har avtaler med flere transportører, men at de ikke har formelt tildelt dette transportoppdraget.

Strekningen fra anlegget i Hellesylt til Sandviken i Sverige er ca. 80 mil en vei.

– Vi starter opp med transport av hydrogen nå fordi det er den muligheten vi har til å benytte hydrogen i denne skala i Sandviken, forklarer en talsperson for Norwegian Hydrogen til A & T.

GreenIron og Norwegian Hydrogen planlegger på sikt å etablere produksjon av hydrogen ved eller i nærheten av der GreenIron har sine ovner.

Oppskalering i 2025

Norwegian Hydrogen

Norwegian Hydrogen AS utvikler et nettverk av produksjonsanlegg og distribusjonssystemer for grønt hydrogen i Norden.

Målsetning: Investere i 1 GW elektrolysekapasitet innen 2030.

Eiere: Fortescue, Mitsui & Co., Ltd, Flakk Group, Hexagon Purus og Tafjord Kraftproduksjon. Norwegian Hydrogen har hovedkontor i Ålesund, Norge, samt kontorer i Oslo, Helsinki, København, Hirtshals og Stockholm.

Begge parter mener kontrakten bekrefter det forretningsmessige potensialet for grønt hydrogen i industrien, spesielt innen metallproduksjon.

– Dette markerer begynnelsen på et spennende kapittel for begge selskapene. Etter hvert som GreenIron skalerer opp produksjonen i løpet av 2025, vil de kontraktfestede hydrogenvolumene raskt øke til nivåer som krever at vi bringer ytterligere og dedikert hydrogenproduksjonskapasitet i drift, sier Simen Skaare Eriksen, CCO i Norwegian Hydrogen.

– Vi er glade for å samarbeide med Norwegian Hydrogen, noe som markerer nok en viktig milepæl mot lanseringen i Sandviken. Grønt hydrogen er avgjørende for GreenIrons patenterte fossilfrie metallproduksjonsprosess, kommenterer Ulrika Molander, COO i Greeniron.

Samarbeidet med Norwegian Hydrogen sikrer Greenirons forsyningskjede når de igangsetter kommersiell produksjon og forbereder seg på å skalere opp volumene.

– Grønt hydrogen er ikke lenger bare et konsept for oss, vi er operative, og skaper verdi for samfunnet og aksjonærene våre allerede i dag, sier Jens Berge, administrerende direktør i Norwegian Hydrogen.

Ønsker å bli ledende

Han legger til at kontrakten bygger opp under strategien om å være ledende innen produksjon og leveranse av grønt hydrogen.

 

 

Om GreenIron

GreenIron H2 AB er et svensk, privat aksjeselskap med en patentert teknologi for å redusere metalloksider til rene metaller. 

Prosessen er egnet for utvinning av metaller fra malm, rester og avfall. 

Teknologien er hydrogenbasert og dermed er det eneste restproduktet vann. 

GreenIron har et sterkt CO2-minimerende fokus og streber etter å forme sirkulære konjunkturer og økt ressurseffektivitet.

Powered by Labrador CMS