Toten Transport AS bokførte et årsresultat etter skatt på drøyt 11 millioner kroner.
Finn Martinsen, konsernsjefen i Toten Transport
Selskapet omsatte for snaut 521 millioner kroner i fjor, en økning på drøyt 40 millioner kroner sammenlignet med 2020.
Det som også gledet konserndirektør Finn Martinsen & Co. var at driftsmarginen ble doblet, fra 0,8 prosent i 2020 til 1,75 prosent i fjor. Dette basert på driftsresultater på 8,98 millioner kroner og 3,78 millioner i henholdsvis 2021 og 2020.
Toten Transport Oslo snudde minus til pluss
Toten Transport AS har en rekke datterselskaper. Deriblant Toten Transport Oslo AS som gikk fra minus til pluss i fjor.
Et underskudd på 685.000 kroner i 2020 ble snudd til et overskudd på 1,6 millioner kroner i 2021.
Selskapet hadde riktignok en del lavere omsetning i fjor enn året før (94 millioner kroner mot 105 millioner kroner i 2020), men en lavere kostnadsbase medførte at resultatet fra driften endte i pluss, 690.000 kroner. Driftsresultatet i 2020 ble et underskudd på 3 millioner kroner.
Endret eierskapsstruktur i 2020
Toten Transport ble etablert i mai 1975 etter at flere av bileierne som den gang kjørte for Raufoss Ammunisjonsfabrikker, kom sammen for å se på mulighetene for et samarbeid. Det hadde kommet signaler om at det var tungvint å forholde seg til 20-30 ulike transportører. Selskapet har siden vokst gradvis gjennom årene til å bli en betydelig transportør i inn- og utland.
Selskapet endret eierskapsstruktur i 2020. De tidligere eierne av selskapet, som består av Toten Bileierne AS, sitter igjen med 30 prosent, mens en sammenslutning av Litra AS, Seielstad Holding AS, Surnadal Transport AS og LRN Transport AS hver seg har en eierandel på 17,5 prosent.