Geminor-konsernet håndterte 2,4 millioner tonn avfall i Europa ifjor.

Geminor: Håndtete rekordmye avfall i 2023

Geminor-konsernet håndterte 2,4 millioner tonn avfall i Europa i fjor, en økning på 32 prosent fra året før.

Publisert
Kjetil Vikingstad, administrerende direktør i Geminar.

Toppsjef Kjetil Vikingstad, er godt fornøyd med at gruppen med god margin passerte milepælen på 2 millioner tonn avfallsressurser på ett år. 

– I 2023 styrket vi vår tilstedeværelse i flere europeiske markeder, og vi hadde et større fokus på gjenvinning av plast og håndtering av farlig avfall. Når vi beveger oss inn i 2024 har vi som mål å bygge videre på denne fremgangen, formidler han via en nyhetsmelding onsdag. 

Restavfall til energigjenvinning (RDF/SRF) utgjorde ca. 74 prosent av totalvolumet i 2023, og er fortsatt den største andelen av håndtert tonnasje. Dette utgjør en vekst på over 550.000 tonn fra 2022. 

Flere voksende markeder

Mens enkelte markeder i Norden viste en liten nedgang i volumene i fjor, opplevde Geminor betydelig vekst i tre avfallsmarkeder i EU. Italia og Polen mer enn doblet tonnasjen sammenlignet med 2022, mens Storbritannia økte restavfallshåndteringen med 48 prosent i 2023. 

– Den betydelige veksten vi opplevde i fjor har langt overgått forventningene våre. Denne veksten har vært mulig grunnet vår satsing i flere avfallsmarkeder over hele Europa, og ikke minst på grunn av innsatsen lagt ned av våre mange dyktige fageksperter, forteller Vikingstad.

Les mer om Geminor i Inside-arkivet:

Powered by Labrador CMS