Da Logistikk Inside omtalte oppkjøpsavtalen i februar, var Israels særregler for ZIM et sentralt tema. Nå er nettopp disse reglene det store skjæret i sjøen for at verdens femte største containerrederi skal få kjøpe verdens tiende største.
Israels Government Companies Authority (GCA) har avsluttet behandlingen av den opprinnelige søknaden. Hapag-Lloyd og den israelske partneren FIMI må levere et nytt, detaljert forslag for å få den reviderte modellen vurdert.
Det fremgår av ZIMs børsmelding til det amerikanske børstilsynet SEC. Partene hadde varslet endringer, men ikke levert full dokumentasjon innen myndighetenes frist. Beslutningen er ikke et endelig avslag på oppkjøpet.
Sjøtransport som sikkerhetsnett
Den israelske staten har en såkalt «golden share» i ZIM. Særaksjen gir myndighetene kontroll over sentrale eierskapsendringer og stiller krav til blant annet israelsk ledelse, hovedkontor i Israel og en minimumsflåte på elleve heleide skip.
For Israel handler dette om forsyningssikkerhet. Landet er sterkt avhengig av sjøtransport for å få inn varer. I krise og krig kan tilgang til skip og internasjonale handelsruter være avgjørende for forsyninger av mat, medisiner og andre nødvendigheter.
Oppkjøpsmodellen innebærer at et nytt israelsk rederi, kontrollert av FIMI, overtar forpliktelsene knyttet til særaksjen. Spørsmålet er om dette gir staten tilstrekkelig trygghet.
Lover sterkere israelsk kontroll
Hapag-Lloyd og FIMI foreslår blant annet en ekstra forbindelse mellom Israel og Asia, en moderne flåte og tiltak for å beholde maritim kompetanse i Israel.
Hapag-Lloyd-sjef Rolf Habben Jansen mener myndighetenes innvendinger gjelder den opprinnelige modellen, og at forbedringene ivaretar Israels sikkerhetsbehov. Myndighetene har ennå ikke godkjent løsningen.
ZIMs aksjonærer har allerede sagt ja til oppkjøpet. Partene har hatt gjennomføring sent i 2026 som mål, men den nye søknadsrunden skaper usikkerhet om tidsplanen. Frem til handelen er fullført, skal rederiene fortsatt operere som konkurrenter.