Våre profilerte samarbeidspartnere:

Nordøstpassasjen har fått et oppsving i 2026 sammenlignet med i fjor.

Rekordtrafikk i Arktis – men langt igjen til norsk eksportvei

Containerskip har nådd Europa fra Asia på rundt tre uker gjennom Arktis. Det åpner et spennende mulighetsbilde for Nord-Norge, men kortere seiling er bare én av brikkene som må på plass.

Publisert

Nyhetene om containerskip som tar snarveien gjennom Arktis, har fått stor oppmerksomhet.  Som med selvkjørende lastebiler er det en utvikling verdt å følge: Potensialet er stort, men det er fortsatt langt frem til både selvkjørende lastebiler og Norøstpassasjen kommer til å prege norske vareeieres operative hverdag.

Rekord fra et lavt nivå

Centre for High North Logistics (CHNL) ved Nord universitet registrerte 104 bekreftede transittreiser gjennom den nordlige sjøruten frem til 30. september, mot 103 i hele 2025. Anslått lastmengde var 3,7 millioner tonn. Rundt 150 reiser i 2026 er et mulig sesongutfall, ikke et bekreftet resultat.

Det som ikke kommer frem like ofte, er at bare fire seilaser i har gått mellom Asia og Europa uten russisk endepunkt: tre med containerskip og én med bulkskip. Trafikken er fortsatt så begrenset at enkeltseilaser blir nyheter.

Containerskipet Panstar Acro nådde Felixstowe i England forrige måned etter en seilas på 20-21 dager fra Busan i Korea. Det var en sørkoreansk prøveseilas med kommersiell last. Skipet hadde kapasitet til 2758 TEU, men fraktet kun rundt 840, hvorav ca. 100 var tomcontainere. Den raske reisen dokumenterer derfor muligheten bedre enn lønnsomheten.

Snarvei og råvarekorridor

Kortere avstand mellom Nordøst-Asia og Nord-Europa gjør passasjen interessant. Mindre is kan utvide seilingsvinduet, men forholdene varierer og stiller ulike krav til fartøyene.

Russland har samtidig interesse av å utvikle ruten som transportåre for kystområdene - med forsyninger inn og råvarer ut. Dagens transitt er særlig preget av tank- og bulkskip. Mange vestgående reiser gjelder flytting av skip til nye lasteoppdrag.

Ettersom Russland er en så sentral premissgiver for denne passasjen, ikke minst via isbrytertjenesten, må også "elefanten i rommet" adresseres: Forholdet til handelspartnerne. Det vil påvirke utviklingen. Krigen i Ukraina og sanksjonene begrenser vestlig interesse. Om noen tiår kan det politiske bildet være annerledes.

Fra seilas til forsyningskjede

De få containerskipreisene er beskjedne sammenlignet med de enorme varestrømmene mellom Asia og Europa. Rekorden gjelder transittaktivitet, og betyr ikke at Arktis på noen måte utfordrer de etablerte containerkorridorene i dag.

For vareeierne kreves mer enn rask seiling. Regelmessige avganger, forutsigbare leveringer, konkurransedyktige priser og løsninger når is eller andre forhold stopper trafikken.

Likevel er interessen fra norske fagmiljøer naturlig. Norges beliggenhet ved den vestlige tilgangen til passasjen kan gi fremtidige muligheter innen havnetjenester, omlasting og eksport. CHNL-leder Kjell Stokvik peker blant annet på sjømat.

Det avgjørende blir om rederiene tilbyr norske anløp og kapasitet kundene faktisk kan bestille. Først da blir den arktiske snarveien en praktisk eksportvei.

Fire reiser gjennom Arktis – CHNL
Asia → Europa · Den nordlige sjøruten

Fire reiser gjennom Arktis

Tre containerreiser og én bulkreise: Disse reisene gikk fra Asia til Europa uten Russland som avsender- eller mottakerland.

4slike reiser fullført
per 30. september 2026
1tilsvarende reise
i hele 2025

Container

Panstar Acro
20døgn
Ankomst · vestFelixstoweEngland
Via Arktis
Avgang · østBusanSør-Korea
SeilingsperiodeAugust/september 2026
Containerkapasitet2.758 TEU

Container

Dubai Tower
21døgn
Ankomst · vestTeesEngland
Via Arktis
Avgang · østQingdaoKina
SeilingsperiodeAugust/september 2026
Containerkapasitet1.740 TEU

Container

Riyadh Mukaab
21døgn
Ankomst · vestFelixstoweEngland
Via Arktis
Avgang · østNingboKina
SeilingsperiodeAugust/september 2026
Containerkapasitet2.797 TEU

Bulk

Nan Xin 27
35døgn
Ankomst · vestKlaipėdaLitauen
Via Arktis
Avgang · østCangzhouKina
SeilingsperiodeAugust/september 2026
Dødvekt74.483 tonn DWT

Kilde: CHNL – Centre for High North Logistics, Nord universitet.
Rapport publisert 9. oktober 2026. Totalt registrerte CHNL 104 bekreftede NSR-transittreiser per 30. september.

Om tallene og tilleggskildene

Reisetidene er gjengitt fra CHNL og gjelder mellom havnene, ikke bare passasjen gjennom Arktis. CHNL oppgir 20 døgn for Panstar Acro; Yonhaps ankomstomtale oppgir 21 dager.

TEU viser nominell containerkapasitet, ikke faktisk last. DWT er dødvekt og omfatter last, drivstoff og øvrige forsyninger. Kapasitet: CHNL (Panstar Acro), Flexport (Dubai Tower), Flexport (Riyadh Mukaab) og MyShipTracking (Nan Xin 27). Seilingsperiodene er angitt på månedsnivå ut fra avgangs-/ankomstopplysninger og oppgitte reisetider. Flaggene viser havnenes land/område, ikke skipenes registreringsflagg. Illustrasjonene er stiliserte og viser ikke fartøyenes størrelse.

Powered by Labrador CMS