Investeringen gjøres for å møte en betydelig pakkevekst.
Monteringen av det nye pakkesentralen på Kløfta, sentralt plassert mellom Oslo og Gardermoen, starter sommeren 2023.
Quadient og NBT har utviklet en ny skreddersydd produksjonslinje for pakker med 200 utkast.
Allerede to år etter forrige installasjon av sorteringssystem fra Quadient og Isitec, har frekvensbehovet og volumet økt betydelig hos NBT. Med signeringen av et nytt, helautomatisk, sorteringssystem med 200 utkast for sortering av bøker og pakker, tar NBT (Norsk Bibliotektransport) nå ytterligere steg mot sitt mål om å tredoble omsetningen frem mot 2024.
– NBT møter en betydelig vekst med å investere i et helt nytt sorteringsanlegg fra Quadient. Det nye anlegget blir integrert med vår WMS, ruteplanlegger og Autostore som gir høy grad av presisjon og automatiserte arbeidsprosesser, forteller Daglig leder Christian Narmo.
Det nye pakkesorteringsanlegget er direkte integrert med NBTs Autostore, noe som gjør løsningen 100% sømløs å drifte. Den skreddersydde løsningen øker betydelig frekvensen på leveransene ut til kundene, som igjen har betydning på både miljøbelastningen og de samlede transportutgiftene for NBT.
Krav til sikkerhet og presisjon
– Vi er veldig takknemlige for den fornyede tilliten. NBT stiller store krav til sikkerhet og presisjon i sine leveranser til kunder innen blant annet politi- og sykehusetaten, og Quadient er stolte av at valget falt på våre systemer nok en gang. Vår felles forståelse av fremtidens behov innen logistikkløsninger og det det gode samarbeidet vi allerede har med NBT, har gjort at vi nå leverer en komplett skreddersydd produksjonslinje for pakkesortering direkte inn på bil, forteller Lars Espen Aasheim, daglig leder hos Quadient.
Med nytt sorteringsanlegg fra Quadient øker NBT kapasiteten fra dagens 2000 pakker til 6000 pakker i timen. Investeringen gjøres for å kunne møte den betydelige veksten i pakker som NBT opplever. Monteringen av det nye pakkesentralen på Kløfta, sentralt plassert mellom Oslo og Gardermoen, starter sommeren 2023.
For Quadient er samarbeidet med NBT strategisk svært viktig både i Norge og globalt, hvor Quadient leverer ledende produkter og løsninger innen logistikk, ecommerce og pakkeutleveringsløsninger. NBTs fokus på grønn-logistikk og gode bærekraftstrategi, er en verdifull driver for samarbeidet og en viktig del av de tjenestene Quadient yter til kunder over hele verden.
– Quadient er glade for å kunne levere en løsning som vil ivareta NBTs strenge sikkerhetskrav. Denne avtalen styrker ytterligere Quadients posisjon i Norge som en betydelig leverandør innen logistikkløsninger til transportører og 3PL-markedet, sier Lars Espen Aasheim.