Etterspørselen etter godstransport på jernbane er økende, ifølge CargoNet, som øker kapasiteten på flere strekninger.
Fra uke 45 utvider selskapet tilbudet mellom Alnabru og Trondheim på Dovrebanen. Tog 5707 skal heretter kjøres daglig, også på fredager, noe som gir økt kapasitet mellom de to byene.
Mer plass når tunnel stenger
På Bergensbanen vil CargoNet sette inn lengre godstog når Lærdalstunnelen stenges for nattarbeid fra 16. november. Dermed kan mer gods fraktes på jernbane i perioden med redusert fremkommelighet på veien.
Også på Nordlandsbanen har selskapet bygget opp kapasiteten foran høysesongen for sjømat og julevarer. Målet er å håndtere økte volumer av sjømat sørover og dagligvarer, pakker og andre forsyninger nordover.
Sørlandsbanen vokser kraftig
Den mest markante utviklingen finner vi på Sørlandsbanen, der CargoNet melder om en vekst i godstrafikken på 17 prosent hittil i år.
To av selskapets daglige avganger mellom Oslo og Stavanger via Kristiansand kjøres nå med to lokomotiver og en kapasitet på 66 TEU. Samtidig er kjøretiden redusert med inntil én time, og punktligheten er forbedret, opplyser CargoNet i sitt nyhetsbrev.
Ifølge CargoNet skyldes fremgangen blant annet flere infrastrukturtiltak. Banen er forsterket med rassikring i Drangsdalen, og strømforsyningen vest for Kristiansand er oppgradert. Tilsvarende forbedringer øst for byen er under arbeid.
I tillegg har Bane NOR og persontogselskapene gjort justeringer i ruteplanene som gir raskere fremføring av godstogene.