Kort oppsummert
Moss Havn KF avsluttet 2024 med et rekordoverskudd på 7,98 millioner kroner, til tross for en nedgang i total godsmengde.
Styret vil i mars vurdere om deler av overskuddet skal tilbakeføres til Moss kommune, mens havna fortsetter å utvikle sin strategiske plan.
Oppsummeringen er generert av Labrador AI, men gjennomlest av en journalist.
2024 ble et rekordår for Moss Havn KF, både økonomisk og operasjonelt. Foretaket hadde et driftsresultat på ca. 400.000 kroner. Med totale driftsinntekter på 43,7 millioner kroner og kostnader på 43,3 millioner kroner. Etter netto finanskostnader og avskrivninger endte årsresultatet på 7,98 millioner kroner.
– I møtet vårt i mars skal vi vurdere om vi kan gi utbytte til kommunen, sier havnestyrets leder Anne Hersleth Barlo (H) til Moss Avis.
Overskuddet er foreløpig satt inn på havnas disposisjonsfond. I mars vil styret diskutere hvor mye av midlene som eventuelt kan tilbakeføres til kommunen, samtidig som arbeidet med havnas strategiske plan pågår, melder lokalavisen.
Vekst i containertrafikken
Til tross for en nedgang i den totale godsmengden på 5 prosent fra 2023, har Moss Havn aldri håndtert flere containere enn i 2024. Antallet steg med nesten fire prosent og endte på rett under 36.000 TEUs.
– Dette er historiens høyeste tall og viser at havna fungerer godt for næringslivet i regionen, heter det i utkastet til årsberetningen.
I tillegg har Asko sitt sjødroneprosjekt økt transportkapasiteten, med over 8000 traller seilt over Oslofjorden i 2024.
Kommunalt press på havnas økonomi
I fjor sommer ytret styringsflertallet i Moss at de kommunale foretakene Moss Havn KF og MKEiendom burde bidra økonomisk til kommunekassen.
Havnestyret har tidligere argumentert for at økonomiske forpliktelser og vedlikeholdsbehov gjør det krevende å utbetale utbytte. Nå er imidlertid situasjonen i endring, og en ny vurdering vil finne sted i mars.