Øyvind Ludt gleder seg til å dele spennende funn fra hva ledende norske vareeiere mener om logistikken og hvilke trender som gjør seg gjeldende nå.Arkivfoto: Native Media
Vareeier-innsikten som setter retningen for logistikk-Norge
De siste ukene har vi samlet inn svar fra en rekke av landets store og små vareeiere. På Logistikk26 deler vi innsikten: Hvilke behov har norske vareeiere og hvilke trender preger norsk logistikk akkurat nå?
– Det er mye data å dykke ned i, med både tabeller, grafer og konkrete tilbakemeldinger. Men det er særlig de tydelige trendene som gjør dette spennende, sier Øyvind Ludt, redaktør i Tidsskriftet Logistikk.
Torsdag 28. mai åpner han Logistikk26 med en gjennomgang av årets funn fra Vareeierundersøkelsen 2026.
– Først vil vi rette en stor takk til alle vareeierne som har deltatt og bidratt med sine erfaringer. Antallet respondenter har økt år for år, og undersøkelsen har tydelig etablert seg som et viktig barometer for vareeierlogistikk i Norge, sier han.
Undersøkelsen er gjennomført av logistikkredaksjonen, som består av Logistikk Inside og Tidsskriftet Logistikk.
Årets utgave er også utvidet sammenlignet med tidligere år, noe som gir et bredere og mer nyansert bilde av bransjen. Blant annet er det for første gang inkludert spørsmål om bruk av kunstig intelligens på lager og i transport – og hvilke effekter dette gir.
– Logistikk trekkes frem som en av bransjene med økt risiko for cyberangrep. Derfor har vi også inkludert egne spørsmål om dette, sier Ludt.
Han deler scenen med journalistkollega Glenn Lund når funnene presenteres.
I tillegg får du tre sterke vareeierperspektiver fra selskaper midt i endring, I tillegg får du tre sterke vareeierperspektiver fra selskaper som har vært gjennom en endringsreise – med fokus på erfaringer, utfordringer og læringspunkter med overføringsverdi.
Ringnes: Martin Johnson (prosjektleder logistikk) og Johanna Ellefsen Rostad (kommunikasjonsdirektør) med innlegget «Distribusjon i endring: Hva Ringnes gjør nå – og hvorfor»
MEKO: Siw Holter og Tor Erik Myrvold med «Erfaringer, utfordringer og læringspunkter fra arbeidet med å samle og modernisere logistikkflyten i MEKO-konsernet»
Oda: Andreas Hoberg (Retail Director) med «All ære til teknologi – men prosessene først»
Disse firmaene har allerede meldt sin ankomst til Logistikk26:
Accelerator AS
Akershus Eiendom AS
Asco Norge AS
B.H. Ramberg AS
BJØRGU AS
Bane Nor SF
Byggma ASA
CARGONET AS
Cityhubs AS
ColliCare Distribution AS
ColliCare Logistics AS
Consafe Logistics AS
Coop Norge SA
DACHSER Norway AS
Dagens Logistik
DSV Road AS
Edda Group
Element Logic AS
Eurosko Gruppen AS
Fjøssystemer AS
Grenland Havn IKS
Harald A Møller AS
Industri-matematikk International AB og AS
Itide AS
JAS Worldwide Norway AS
Je Rindli Consulting AS
Kaizen Shipping AS
Knapp AS
Kongsberg Defence & Aerospace AS
Kuehne + Nagel AS
LadeConsult AS
Lean Logistikk AS
Logistikkforeningen avd. Østlandet
MATMEGLEREN AS
MEKO AS
MILL INTERNATIONAL AS
Moelven Industrier ASA
NORDIC WATERPROOFING AS
NHO Logistikk og Transport
Norsk Trailer Express AS
Ntex AS
Oda
OmniMod
Opplæringskontoret for service og samferdsel SA
PostNord Norge AS
Ropo AS
Saint-Gobain Distribution Norway AS
SSI Schäfer AS
Stena Recycling AS
Sunkost Logistikk
Tine SA
Tradesolution AS
Unil AS
VAV Oslo kommune
Vareeierundersøkelsen er ikke den eneste grunnen til å dra på Logistikk26 naturligvis. Med et program arrangørene selv omtaler som det beste til nå, ligger alt til rette for en dag der både innsikt, erfaringer og nye relasjoner står i sentrum.
– Ambisjonen er å samle hele verdikjeden og gi deltakerne både overblikk og konkrete læringspunkter, sier arrangørene.
Tunge navn på scenen
Årets program består av en rekke profilerte innledere fra både vareeier- og logistikkmiljøene. Blant dem er ledere og fagpersoner som jobber tett på utviklingen i bransjen, og som deler erfaringer fra egne virksomheter.
Felles for innleggene er at de tar utgangspunkt i reelle problemstillinger – fra endringer i globale forsyningskjeder til hvordan teknologi og bærekraft påvirker operasjonene i praksis.
Vareeierne på scenen
En rød tråd gjennom årets konferanse er konkrete caser fra vareeiere. Her får deltakerne innblikk i hvordan noen av landets mest profilerte virksomheter jobber med logistikk i en tid preget av økte krav til effektivitet, transparens og klimaavtrykk.
Casene går tett på beslutninger, prioriteringer og resultater – og gir et sjeldent innblikk i hvordan logistikk faktisk håndteres hos dem som kjøper transport- og logistikktjenester.
Samtidig er det nettopp denne gruppen som også preger salen. Logistikk26 har over tid blitt en møteplass der vareeiere møter transportører, teknologileverandører og rådgivere – noe som gir en annen dynamikk enn mange rene bransjearrangementer.
Fra strategi til operasjon
Programmet spenner fra de store linjene til det operative nivået. Deltakerne får både analyser av utviklingstrekk og konkrete eksempler på hvordan virksomheter tilpasser seg nye rammebetingelser.
Målet er at deltakerne ikke bare skal få inspirasjon, men også innsikt de kan bruke direkte i egen hverdag.
Nettverk som gir verdi
Minst like viktig som scenen er møteplassen rundt. Med pauser, mingling og en avsluttende båttur på Oslofjorden legges det til rette for dialog og relasjonsbygging på tvers av verdikjeden.
For mange er det nettopp kombinasjonen av faglig innhold og relevante møteplasser som gjør Logistikk26 til en fast post i kalenderen.
At konferansen nå arrangeres for femte gang, gjenspeiler også en tydelig posisjon i markedet. For hvert år har både program og format blitt videreutviklet.