LAVERE VANNSTAND I RHINEN:

Rhinen er en viktig transportåre gjennom Europa, men tørke gjør at fremkommeligheten visse steder lammer elvetransporten. Bildet er et arkivbilde fra 2008.

Tørke gir skjær i sjøen for europeisk elvetransport

Lav vannstand i Rhinen medfører nye utfordringer for tysk næringsliv.

Publisert

På kontinentet er elvenettverket et viktig supplement til vei og jernbane. Men etter en rekordhet sommer, er vannstanden lavere enn normalt i flere av de store elvene.

Særlig er det bekymringer knyttet til vannstanden i Rhinen, som er på laveste nivå siden 2018, da elvetrafikken sist hadde store kapasitetsproblemer som følge av tørke.

Med sine 1230 kilometer er elven Vest-Europas lengste og løper fra alpene i Sveits og munner ut i Nordsjøen i Nederland.

- Kritisk de neste dagene

Associated Press melder at alarmen har gått hos tyske myndigheter som varsler at vannstanden på Rhinen kan nå et kritisk lavpunkt i de kommende dagene. Dette gjør det stadig vanskeligere å transportere varer i elvenettverket. Det er et målepunkt ved Kaub, midt mellom Koblenz og Mainz som betraktes som et særlig kritisk punkt. Fredag er det ventet at vannstanden vil ligge på 40 centimeter, for så å falle ytterligere i løpet av helgen. I 2018 var vannstanden nede i kun 27 centimeter.

Tysk økonomi er under sterkt press. Høye strømpriser, høy prisvekst og en presset industrinæring er ille nok, om ikke tyske fabrikker skal slite med vareforsyningen som følge av lav vannstand. Capital Economics påpeker at transport på indre vannveier er viktigere i Tyskland enn i de fleste andre land i Vest-Europa.

- Dette er spesielt tilfellet for Rhinen, hvis nautiske flaskehals ved Kaub har svært lav vannstand, men som fortsatt er farbar for skip med liten dypgang, uttalte Tim Alexandrin i det tyske transportdepartementet til Associated Press i går.

Tyske myndigheter tar nå grep og flytter mer gods over på jernbanen. Om nødvendig vil godstransporten også prioriteres i jernbanenettverket de neste ukene, sa Alexandrin.

Må redusere godsvolumet

- Situasjonen er ganske dramatisk, men ikke så dramatisk ennå som i 2018, uttaler Christian Lorenz, fra det tyske logistikkselskapet HGK.

Den lave vannstanden medfører at de skipene som kan komme frem må redusere godsmengden.

- På grunn av lav vannstand, kan skip som frakter salt nedover Rhinen fra Heilbronn til Köln som normalt vil frakte 2200 tonn kun transportere rundt 600 tonn, sa Lorenz.

- Selvfølgelig håper vi at frakten ikke vil bli stoppet, men vi så i 2018 at når vannstanden ble veldig lav, hadde bensinstasjonene plutselig ikke mer drivstoff fordi skip ikke kunne komme gjennom, avrundet han.

Powered by Labrador CMS