Netthandel

Til tross for en nedgang var Black Week likevel PostNords travleste uke i 2022.

12 prosent nedgang – I tråd med forventningene

PostNord kan konstatere en nedgang på rundt 12 prosent sammenlignet med høysesong i fjor.

Publisert Sist oppdatert

– Dette er imidlertid i tråd med forventningene til samme uke i fjor (uke 48), sier adm. direktør Robin Olsen i PostNord.

Black Week var likevel selskapets travleste uke i 2022.

PostNord har regnet med en nedgang i årets høysesong, sammenlignet med i fjor, blant annet på grunn av situasjonen i verden med krigen i Ukraina, høyere priser, økte renter og et åpent samfunn uten restriksjoner.

– Nå som en del opplever strammere økonomi, ser vi at folk er mer forsiktige med sine innkjøp og tenker seg om før de handler. Men vi skal ikke undergrave de volumene vi ser. Tross en nedgang i år sammenlignet med 2021, er det fremdeles store pakkevolumer på våre terminaler, sier Olsen.

Totalt ligger PostNord rundt 12 prosent bak samme uke i fjor. Det er mest nedgang på produktene som går rett til forbrukerne, med 18 prosent.

En av effektene av den antatte nedgangen vil være at PostNord kjører noen færre transporter enn i fjor, for å sørge for at bilene er fulle når de kjøres.

– I deler av desember har vi derfor varslet vår kunder om at frakttiden kan øke med inntil to dager til enkelte steder i Norge. Det gjelder spesielt i områder der det bor få mennesker. Både vi og mange av våre kunder er opptatt av at frakten er mest mulig miljøvennlig. Så i tillegg til at mer og mer av varene transporteres med biogass- eller elektriske biler, er vi også opptatt av å ikke kjøre med halvtomme lastebiler. Å utnytte kapasiteten maksimalt gagner klimaet og reduserer klimaavtrykket for både oss og for våre kunder, forteller Olsen.

Økt kapasitet på 30 prosent

PostNord og Robin Olsen kan konstatere en nedgang på rundt 12 prosent i høysesong, sammenlignet med fjoråret. – Dette er imidlertid i tråd med forventningene, sier PostNord-sjefen.

PostNord har planlagt for høysesong og førjulshandel en rekke ganger, og begynner å få rikelig med erfaring.

– I denne førjulsperioden øker vi kapasiteten på våre terminaler med 30 prosent. Det betyr at vi kan håndtere 290.000 pakker i døgnet, bare i Oslo, sier Olsen.

I tillegg til en økt kapasitet på 30 % på terminalene har PostNord det siste året rullet et betydelig antall pakkeautomater. Disse øker leveringskapasiteten med 20 prosent, og er et populært leveringsalternativ for mange nordmenn.

– Vi har en stor satsing på pakkeautomater. Dette er ubemannede utleveringsskap, hvor du kan hente pakkene selv via myPostNord-appen, når det passer for deg. Vi har sett at det er viktig for mange med fleksibilitet rundt henting av pakker, og da er pakkeautomatene et veldig godt alternativ, sier Olsen.

Julaften er noen uker unna, og til de forbrukerne som er opptatt av pakkene skal komme frem i tide har PostNords administrerende direktør et godt råd.

– Mitt klare råd til dere som skal bestille noe på nett er å være ute i god tid, og sjekke leveringstider hos nettbutikken dere handler på. Fristen vår er satt til 16. desember, men for å være på den sikre siden kan man gjerne være tidligere ute, avslutter Olsen.

Fakta: PostNord

PostNord AS er en del det nordiske konsernet PostNord. PostNord er 60 pst eid av den svenske staten og 40 pst av den danske staten. Samlet omsatte PostNord AS og øvrige datterselskaper i Norge for ca. 5,0 mrd. NOK i 2021. I Norge har selskapet cirka 1600 ansatte i Norge, 1000 biler og utlevering av pakker ved 1600 hentesteder. PostNord har et strategisk samarbeid med DPDgroup og jobber med lanseringer for norske eksportbedrifter som sender pakker til forbrukere i Europa. Med sine 25 terminaler i Norge utleverte PostNord over 33 millioner pakker til forbrukere i 2021. Hovedkontoret ligger på Alfaset i Oslo.

Powered by Labrador CMS