Pandemien viste behovet av å tilpasse forsyningskjedene for å sikre seg mot sårbarhet hos samarbeidspartnere. Det har gitt varige effekter, selv etter at fraktprisene har stupt.

DB Schenker: Vil fortsette med egenchartrede fly

Under World Cargo Summit i Abu Dahbi stadfestet DB Schenkers globale sjef for flyfrakt, Asok Kumar, at speditøren vil fortsette med egne dedikerte cargoflyvninger.

Publisert
Anok Kumar, Global Head of Airfreight i DB Schenker

I forbindelse med pandemien var det vanskelig å skaffe seg nok kapasitet innen flyfrakt-segmentet. Akkurat som innen sjøfrakt valgte flere av aktørene i verdikjeden å gjøre seg mindre avhengige av samarbeidspartnere og sikret seg kapasitet i egen regi. Siden rate-toppene for rundt et år siden har fraktprisene stupt både til sjøs og i luften.

Kumar kunne imidlertid fortelle at tilpasninger de gjorde i pandemien har medført en varig effekt i flyfraktmarkedet. Under toppen av flyfrakt-boomen operererte DB schenker 58 flyvninger per uke til 15 ulike flyplasser. I takt med lavere etterspørsel etter flyfrakt er antallet flyvninger siden blitt redusert til 43.

Til Air Cargo News uttalte Kumar at speditøren gjennom å ta hånd om en liten del av flyfrakten selv har en større fleksibilitet, slik at de for eksempel kan operere via mindre overbelastede flyplasser som er bedre tilrettelagt for frakt.

Kumar avviste at DB Schenker går flyfraktoperatørene i næringen og påpekte at de kun håndterer cirka 16 prosent av fraktvolumet ved hjelp av egne fly, de øvrige 84 prosentene fraktes med samarbeidspartnere.

Powered by Labrador CMS