Oppkjøpet innebærer at Hoyer utvider tilstedeværelsen i Danmark, Sverige, Norge, Finland og Litauen, ifølge pressemeldingene. I en felles pressemelding formidler partene at Dantras kompetanse innen transport av flytende kjemikalier og tekniske produkter skal styrke Hoyers nettverk i Nord-Europa og legge til rette for mer omfattende logistikkløsninger innen både vei- og intermodaltransport.
Hoyer beskriver oppkjøpet som et steg i en målrettet vekststrategi og peker på at integrasjonen åpner for nye muligheter innen blant annet gasslogistikk, spesialkjemi, carbon capturing/karbonfangst, nye energiformer og sirkulærøkonomi.
Dantra har gjennom sin virksomhet i Hjøllund på Midtjylland opparbeidet et nettverk og en flåte bestående av mer enn 130 tankvogner som daglig transporterer flytende produkter i Europa. Hoyer viser til at Dantra-kunder i fremtiden får tilgang til et bredere tjenestespekter, inkludert intermodaltransport og oversjøisk shipping.
Et familieselskap avslutter et kapittel
I et innlegg på LinkedIn forteller eier Kenneth Jensen at salget markerer slutten på en epoke.
- Etter mer enn 105 års familieeierskap av Dantra har jeg besluttet å selge Dantra Group til Hoyer Group, skriver han. Han legger til at tidspunktet var "riktig".
- Jeg er kommet frem til at tidspunktet nå er det rette til at andre skal drive Dantra videre inn i fremtiden, skriver han.
Salget skjer i en periode der selskapet går godt. Han viser til at selskapet de siste fem årene har levert historisk gode tall. .