To uker etter at Statens vegvesen startet håndheving av nytt løyvekrav for godstransport med varebil over 2,5 tonn, er kontrollnivået foreløpig lavt. Samtidig erkjenner Vegvesenet selv et tydelig avvik mellom regelverket og faktisk etterlevelse i markedet.
Per 13. januar er det utstedt 3544 nasjonale varebilløyver, fordelt på 511 foretak, ifølge tall fra Løyveregisteret. I tillegg er flere hundre søknader i ulike faser av behandling. Rundt 75 søknader er ikke påbegynt, 11 er under behandling, og 130 er innvilget, men venter på at gebyr for utstedelse av løyvedokumenter skal betales. Videre har Statens vegvesen etterspurt manglende dokumentasjon i om lag 35 saker.
Samtidig er omfanget av kontroller beskjedent. Siden 1. januar er løyve kontrollert på 45 varebiler.
– Det er ikke innført gebyr for mangler ved løyve for varebiler, så reaksjonen vil være anmeldelse. Hittil er ingen anmeldt, men har kun fått beskjed om at de må ordne opp i forholdet, opplyser seksjonssjef Roy Harald Holm i Statens vegvesen til Logistikk Inside.
Ingen kjøretøy er så langt blitt ilagt kjøreforbud som følge av manglende løyve.
Erkjenner sprik i markedet
Vegvesenet legger ikke skjul på at antallet løyver står i kontrast til størrelsen på markedet for varebiltransport mot vederlag.
– Statens vegvesen er kjent med at det er et avvik mellom antall mottatte søknader og utstedte varebilløyver og det antatte omfanget av varebiltransport mot vederlag i markedet. Dette er en problemstilling vi tar på alvor, forteller Holm.
Ifølge Vegvesenet kan spriket ha flere forklaringer. Manglende kunnskap om regelverket er én årsak. En annen er at enkelte foretak ikke oppfyller vilkårene for å få løyve. Samtidig viser Vegvesenet til at flere aktører det siste halve året har søkt om fellesskapsløyve, som også kan benyttes på varebiler, samt at noen kan ha gått over til bruk av mindre kjøretøy som ikke er løyvepliktige.
– Statens vegvesen følger utviklingen tett, understreker Holm.
Mener bransjen har fått god tid
På spørsmål om aktørene i varebilmarkedet har hatt tilstrekkelig informasjon og tid til å tilpasse seg, viser Vegvesenet til en lang forberedelsesfase.
Blant annet ble løyvekravet varslet som del av regjeringens handlingsplan mot sosial dumping i transportsektoren høsten 2022. Forslaget var på høring våren 2024, med frist for innspill 1. september samme år. Videre ble det sendt pressemelding om regelendringene i august 2025, og informasjon har vært løpende tilgjengelig på Vegvesenets nettsider. Kandidater kunne bestille time til løyveeksamen fra 1. september 2025, og foretak kunne søke om varebilløyve fra 15. oktober.
– Målet har vært å sikre en god overgang til det nye løyvekravet og bidra til at alle berørte aktører har tilstrekkelig kunnskap til å innrette seg etter kravene, påpeker Holm.
Vegvesenet opplyser samtidig at kontroll av løyve for varebil er, og vil fortsette å være, et prioritert kontrollområde.