To av Norges tyngste transportselskaper, Litra AS og SR Group, har slått sammen sine bulk-aktiviteter i et nytt holdingselskap. Samtidig skifter Litra Bulk navn til Balder Bulk AS, som blir Norges største aktør innen tørrbulktransport og en av Nordens ledende bulkselskaper, med ambisjoner om videre vekst i Europa, formidler Bulder Bulk i en pressemelding.
Nyheten kommer bare måneder etter konkursen i Sørum Transport AS, en dominerende aktør i tørrbulksegmentet. Konkursen skapte uro blant storkunder som Yara, Hydro og Heidelberg Cement, før boet ble solgt til nettopp Litra og SR Group.
– Dette er en milepæl for begge selskapene og et viktig steg for å styrke vår posisjon i det nordiske og europeiske markedet for bulktransport. Vi samler erfaring, kapasitet og kompetanse i én kraftfull enhet, sier Vegard Narmo, konsernsjef i Litra AS og styreleder i Balder Bulk.
Balder Bulk har hovedkontor på Kløfta/Rudshøgda, omsetter for rundt 320 millioner kroner og disponerer 250 transportenheter.
Navnet med mytologisk kraft
Det nye navnet henter inspirasjon fra norrøn mytologi. Balder – lysets gud – skal symbolisere håp, fornyelse og styrke.
– Vi har valgt et navn som både hedrer vår historie og gir oss kraft til å vokse videre. Balder Bulk skal være en moderne, bærekraftig og fremtidsrettet aktør i bulkmarkedet, forklarer Bjørn Røstad, konsernsjef i SR Group og styremedlem i det nye selskapet.
Ny toppsjef
Som administrerende direktør har styret hentet inn Bjørn Inge Haugan, som har ledet Sørum Transport etter oppkjøpet i mars.
– Balder Bulk skal være en drivkraft for innovasjon i bulkbransjen. Vi skal utfordre etablerte rammer, tenke nytt og utvikle løsninger som gir merverdi for både kunder og samfunnet, formidler Haugan.
Grønn satsing
Bærekraft står sentralt i strategien. Litra og SR Group har allerede investert i miljøvennlig kjøretøyteknologi og energieffektive løsninger, og Balder Bulk skal forsterke dette arbeidet.
– Vi skal fortsette å gå foran i det grønne skiftet, sier Narmo.
– Bærekraft er ikke bare et mål, det er en forutsetning for fremtidig konkurransekraft, understreker Røstad.
Litra AS
- Konsernsjef: Vegard Narmo
- Konsolidert omsetning: ca. 2 mrd NOK
- Ansatte: ca. 825
- Selskaper: 21 i Norge, Norden og Europa
- Transportenheter: ca. 500
- Segmenter: Bulk, termo, gass, stykkgods, kraftfor, mel m.m.
Kilde: Litra
SR Group AS
- Konsernsjef: Bjørn Røstad
- Konsolidert omsetning: ca. 2 mrd NOK
- Ansatte: over 500
- Selskaper: 15 i Norge, Norden og globalt
- Transportenheter: ca. 260
- Segmenter: Vei, fly, sjø, lager og terminal
Kilde: SR Group