Mirielle Renate Myrvang (32) er beste deltaker på Speditørskolen 2020. Nå er hun klar for nye utfordringer i Trondheim.
Mirielle topper Speditørskolen 2020 med en kompetanse som bygger på et solid fundament som lastebilsjåfør i 14 år med spesiale innen termotransport.
Claus Haals, kompetansleder i NHO Logistikk og Transport, og «rektor» for Speditørskolen, avslører beste deltaker i 2020 for Logistikk Inside.
– Fortell?
- Mirielle er privatist og har betalt utdanning og reise selv. Det imponerer oss alltid når deltakere velger å investere egne penger i en fremtid i bransjen vår. For oss forelesere har det vært svært morsomt å undervise Mirielle, og rette hennes hjemme-cases og eksamen. Hun har vist særdeles inngående og konkret kunnskap om erfaring og livet på veien. Vi snakker altså om de som utfører oppgavene for speditørene, og må leve med resultatet av deres arbeid. Her utfordret Mirielle oss utallige ganger. Årets undervisning har jo være preget av Korona-restriksjonene, og her deltok ofte Mirielle på Zoom fra «hytta» i den parkerte semi-traileren, sier Claus Haals.
Med alle korona-restriksjonene deltok ofte Mirielle på Zoom fra «hytta» i den parkerte semi-traileren.
- Jeg har digget lastebiler fra jeg var liten og var ikke i tvil om at jeg skulle ta fagbrev som yrkessjåfør. Men nok er nok, nå må jeg videre, svarer Mirielle på spørsmålet om hvorfor valget falt på speditøryrket og Speditørskolen.
En synlig begeistret Mirielle over å være ferdig som Eksaminert speditørkandidat, forteller videre:
- Jeg har i hovedsak kjørt termotransport i 12 år – i starten mellom Nord Norge, Sør-Europa og Skottland, men i de siste årene kun i Norge. Nå er tiden inne til å ta steget fra å kjøre bilen til å styre transporten. Derfor valgte jeg Speditørskolen som springbrett til nye utfordringer i bransjen, forteller hun.
Hun understreker at skolen har vært svært utviklende for henne.
– Jeg har opplevd den som en plass med dyktige forelesere med høyt til taket, og med plass til de såkalt «dumme spørsmål». Det gir et trygt læringsmiljø, som absolutt kan anbefales. Selvsagt er jeg ydmyk over å ha prestert beste samlede resultat av eksamen og hjemmeoppgaver, blant så mange dyktige speditører, sier Mirielle beskjedent.
Mirielle jobber i dag for Lerstadgrind Transport i Leksvik utenfor Trondheim. Hun ser på sin sjef som rollemodell, og for hvordan en effektiv befrakter planlegger og styrer en velsmurt produksjon og spiller sjåføren god.
- Hvordan tenker du da – i en fremtidig rolle som befrakter – å utnytte din erfaring fra 12 år bak rattet?
- Jeg har kjent på egen kropp hvordan befrakteren direkte påvirker hverdagen min i bilen – på godt og ondt. Den kunnskapen har jeg helt bestemt tenkt å ta med meg fra rattet til datamaskinen, sier Mirielle som også forteller følgende:
- Og så vet jeg svært godt at det er et menneske bak rattet med ganske utfordrende arbeidsvilkår - med både gode og mindre gode dager. Det burde alle befraktere være mer oppmerksomme på. Men nå må sjefen min forhåpentlig snart se seg om etter en ny sjåfør. Jeg har nemlig tenkt å bli en like dyktig befrakter som ham, etter å ha studert ham i 10 år, og nå i tillegg å ha Speditørskolen, sier Mirielle med et glimt i øyet.
– Men hvem er Mirielle på privaten?
Privat er Mirielle samboer med Ove, som også er yrkessjåfør. De digger begge å kjøre snøskuter. I tillegg er Mirielles pasjon gamle bygninger og deres historie. Denne interessen forfølger hun langt utenfor rikets grenser, så ofte det lar seg gjøre.
Med snøskuter som hobby.
På spørsmål om hennes personlige egenskaper svarer hun:
- Jeg er temmelig vitebegjærlig og informasjonssøkende. Er selvstendig og får jobben gjort. Uredd etter mange kilometer på mørke landeveier i Sentral-Europa, og heller ikke det mest trygge stedet, slett ikke for en jente. For meg har det dog bare vært spennende og utviklende. Endelig mener jeg å takle ganske godt det uforutsette - en ganske nyttig egenskap i denne bransjen, ikke sant, spør Mirielle med et glimt i øyet?
- Hvor er Mirielle om 3-5 år?
- Innen den tid håper jeg å ha nådd ambisjonen om å bli en like god befrakter som min sjef, og da har jeg kanskje kvalifisert meg til å få ansvaret for et lite team. Jeg drømmer om å lære mer om logistikk og økonomi, kanskje en bachelor. Jeg tror at også jeg må forberede meg på kravene til morgendagens befrakter og speditør, som i mindre grad vil ekspedere transporten som følge av mer automatisering. Vi må regne med at det i enda større grad forventes at befrakteren i tillegg er rådgiver for kunden, avslutter Mirielle.