Kvartalsrapport Q1-2023:

Omsetningen holdt seg bedre på det amerikanske hjemmemarkedet enn for den internasjonale delen for UPS i første kvartal.

Nedgang i første kvartal for UPS

I første kvartal omsatte UPS for 22,9 milliarder dollar, en nedgang på 6 prosent og 1,5 milliarder dollar sammenlignet med samme periode ifjor.

Publisert

Som vanlig er det på det amerikanske innenriksmarkedet (US Domestic) som dro inn mest inntekter. 14,99 milliarder dollar stammet herfra og utgjorde hele 65,3 prosent av totalomsetningen i konsernet.

Det var også i dette segmentet omsetningen holdt seg best sammenlignet med fjoråret. Mens volumet sank med 5,4 prosent bidro økte inntekter per enhet med 4,8 prosent til at omsetningsfallet begrenset seg til 0,9 prosent.

Driftsresultat på 2,5 milliarder dollar - ned 22 prosent

UPS bokførte et driftsresultat på 2,5 milliarder dollar i første kvartal, en nedgang på 22 prosent sammenlignet med samme periode ifjor (3,3 milliarder dollar).

Til driftsresultatet bidro den amerikanske forretningsenheten (US Domestic) mest, med 1,46 milliarder dollar.

Omsetingsfall på 6,5 prosent innen internajsonal ekspress

Omsetningen for det internasjonale ekspress-segmentet landet på 4,54 milliarder dollar, som også fanger opp de (beskjedne) norske volumene. Forretningsområdet opplevde et omsetningsfall på 6,8 prosent. Prisene holdt seg godt, så nedgangen skyldes lavere volum.

Forretningsområdet bidro med et driftsresultat på drøyt 800 millioner dollar. Sammenlignet med samme periode ifjor representerte dette en nedgang på hele 28 prosent.

Nedgang for Supply Chain Solutions - men vekst innen Healthcare

Forretningsområdet Supply Chain Solutions ga inntekter på 3,39 milliarder dollar. Dette var en nedgang på hele 22,5 prosent. Her var det ikke bare et fall i volum som bidro til nedgangen, volumfallet ga seg også utslag i lavere markedspriser. Lyspunktet for forretningsområdet var vekst innen Healthcare og Pharma, et område UPS har definert som et viktig satsingsområde de siste årene.

Spår årsomsetning på 97 milliarder dollar

Når det gjelder utsiktene for 2023 er UPS-ledelsens prognose at omsetningen vil ende rundt 97 milliarder dollar, noe som dermed vil være i tråd med den lavere enden av estimatet de ga i starten av året. Nedjusteringen begrunner de med at det makroøkonomiske bakteppet har blitt enda mer usikkert og at kjøpsatferden har endret seg i husholdninger rundt omkring i hele verden.

Powered by Labrador CMS