Det er fortsatt et stykke til at et forbud mot fjernsalg av tobakksvarer er en realitet, men folkehelsemeldingen helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol la frem for Stortinget for noen uker siden debatteres heftig.
Formålet er nobelt nok, å fremme folkehelse og begrense tilgangen til tobakk, snus og andre produkter som anses som helseskadelige. For flere kommersielle aktører vil imidlertid et forbud være dramatisk. Mest dramatisk naturligvis for nettaktører som baserer virksomheten sin utelukkende på tobakksvarer, men også for mer generelle aktører der produktkategorien er et viktig bidrag til helheten.
En av de som frykter konsekvensene er Foodora Market, skriver E24. Som regnskapstallene for de siste par årene viser har Foodora investert kraftig i å bygge opp sin egen dagligvaresatsing, og er avhengig av alle inntekter de kan få for å bygge opp en lønnsom drift. Ikke minst fra en viktig produktkategori.
– Med en halv setning kan regjeringen ta knekken på
dagligvarekonkurransen, sier Foodora Market-sjef Victoria Hellesøy Stenbakk til E24, og viser til at dagligvaregigantene ikke bare kontrollerer dagligvarebutikkene, men at de i stor grad kontrollerer kioskmarkedet.
– Regjeringen vil øke
konkurransen i dagligvaremarkedet og samtidig forby salg av tobakk via app. Det
lar seg ikke gjøre. I forbudets navn må de knuse noen egg, og ett av de eggene
er oss. Om forslaget om forbud blir gjennomført som det står nå, vil det kunne
bety kroken på døren for oss, uttaler hun.
Ifølge E24 utgjør tobakksomsetningen rundt 7 prosent av den totale omsetningen hos de fire tradisjonelle dagligvareaktørene.
Foodora Market opererer innen en nisje der de leverer dagligvarer med kort ledetid – i hovedsak varer kunden ønsker raskt. Dette kan være bleier, toalettpapir, snacks til tippekampen og brun saus til kjøttkakemiddagen. Eller sigaretter og snus – en produktkategori som står for en større del av omsetningen enn hos en tradisjonell dagligvareaktør.
Statssekretær Ole Henrik Krat Bjørkholt (Ap) i Helse- og omsorgsdepartementet opplyser til E24 at de for tiden arbeider med et høringsnotat med forslag til forbud mot nettsalg av tobakksvarer.
– Dette vil sendes på offentlig høring, på vanlig måte. Før høringsforslaget er offentlig kan vi ikke si noe nærmere om avgrensning eller innretning for forslaget.