ØKONOMI: Halvårsrapport 2023:
Deutsche Bahn: Schenker bidrar til positive resultater, men gjeldstynget eier vurderer salg
Et av verdens største og mest anerkjente logistikkselskaper er lagt åpent ut for salg for potensielle beilere. Forrige ukes halvårsrapport viser tydelig hvorfor det både er attraktivt for Deutsche Bahn å beholde "pengefabrikken" som opererer utenfor statsforetakets kjernevirksomhet og hvorfor det kan være fristende å "cashe inn" med et salg for å avhjelpe med den blytunge gjeldsbyrden.
Det er logistikkvirksomheten i Deutsche Bahn som nok en gang viser seg å dra de økonomiske resultatene i riktig retning. Det kommer tydeligst til uttrykk i DB-konsernets opplisting av driftsresultatet (EBIT) til de ulike forretningsområdene i konsernet i første halvår.
Med et driftsresultat på 625 millioner euro, er det mer eller mindre Schenker-virksomheten alene som bidrar til at DB Group til slutt endte med et driftsresultat på 331 millioner euro. Store underskudd i kjernevirksomheten, som er drift og vedlikehold av jernbanen i Tyskland, gjør at de betydelige økonomiske bidragene fra datterselskapet Schenker kommer godt med.
Driftsresultater forteller bare en liten del av en mye større historie. Totalt sett endte halvåret i rødt for DB Group, med et underskudd i første halvår på 71 millioner euro. Og vondt skal bli verre, ifølge finansdirektør Dr. Levin Holle, som spår et underskudd på cirka en milliard euro for 2023. Årsaken til at konsernet forventer dårligere lønnsomhet i andre halvår knytter seg i hovedsak til økte infrastrukturkostnader (investeringer) samt økte personellkostnader (det er en pågående kollektiv lønnsforhandling i jernbaneselskapet som vil gi økte lønnskostnader).
Dette bidrar til at statskonsernets gjeld fortsetter å vokse. Sammenlignet med for ett år siden har gjelden økt med over fem prosent, til rekordhøye 30,3 milliarder euro. Ved slutten av året forventes gjelden å overstige 33 milliarder euro, kunne Holle fortelle.
Gjeldsbyrden forteller hvorfor et salg av Schenker kan være attraktivt. På den annen side er det alltid vanskelig å gi slipp på de eiendelene som genererer en positiv kontantstrøm.
Ingen avklaring rundt et eventuelt salg av selskapet
Som en av verdens største logistikkgiganter er det stor interesse knyttet til eiersituasjonen i DB Schenker. Den diskusjonen følges også tett her på bjerget, da Schenker er en betydelig aktør også i det norske logistikkmarkedet.
Det er imidlertid lite informasjon som når ut i offentligheten. Det eneste som er kommunisert til nå fra både myndighets- og fra konsernhold er at Schenker-virksomheten kan selges ut dersom pristilbudet er godt nok. Konsernet har også alliert seg med kompetente krefter i finansmiljøet som kan hjelpe til med å tilrettelegge for et salg.
Da det ble blåst liv i salgsryktene igjen i fjor høst var den økonomiske situasjonen en ganske annen enn i dag. Deutsche Bahn står i en forholdsvis gunstig posisjon, der et salg ikke må skje, men kun er aktuelt om prisen anses riktig. De har dermed fortsatt anledning til å ha is i magen i påvente av at de økonomiske tidene skal snu og salgsprisen kan presses opp igjen.
I sin presentasjon kastet ikke finansdirektør Holle mer lys over den pågående prosessen enn at "konsernet ser på alternativene vedrørende et salg av DB Schenker".
- Denne analysen går som planlagt. Det vil ta litt mer tid, som er normalt i slike situasjoner, sa han under presentasjonen.
Arriva-selskaper allerede solgt i fem land
Deutsche Bahn har bygget opp to store sidevirksomheter innen henholdsvis logistikk (Schenker) og busstransport (Arriva). Nå er det prosesser i gang for å gjøre Deutsche Bahn til et rendyrket jernbaneselskap, der salg av både Schenker og Arriva står høyt oppe på agendaen.
Mens et salg av Schenker lar vente på seg, har Deutsche Bahn allerede solgt unna en betydelig del av den internasjonale Arriva-virksomheten. Bussvirksomhet under Arriva-paraplyen er allerede solgt ut i Danmark, Serbia og Polen hittil i år, mens aktivitetene knyttet til Arriva i Sverige og Portugal ble solgt i fjor.
Det er imidlertid ikke snakk om i nærheten av de samme summene som et samlet salg av Schenker-virksomheten eventuelt vil innbringe.
En viktig forskjell på Arriva og Schenker er naturligvis også at det er betydelig lettere å splitte opp forretningsenhetene i nasjonale enheter for et busselskap, mens mye av verdien til Schenker nettopp ligger i det globale nettverket og stordriftsfordeler som ikke tilsier at det er naturlig å splitte opp selskapet i mange deler.
Les mer om DB Schenker: