Den svenske speditøren First Cargo, som omsatte for 422 millioner svenske kroner i 2022, blir en del av danske BHS Logistics.Foto: First Cargo
BHS Logistics kjøper svenske First Cargo og akselererer internasjonalt
BHS Logistics tar et stort steg mot utvidelse og styrking av sin posisjon i Norden og Europa gjennom oppkjøpet av den svenske spedisjonsvirksomheten First Cargo.
BHS Logistics er en dansk spedisjonsvirksomhet som ble etablert i 1946 og har cirka 300 ansatte.
De opererer fra egne kontorer og logistiksentre i Rønne, Køge og Hasselager.
Utover transport- og logistiktjenester forhandler og servicerer virksomheden lastbiler og busser gjennom datterselskapet BHS Service Center A/S.
Omsetningen i BHS Logistics utgjorde 687 millioner danske kroner i 2022.
First Cargo
First Cargo ble etablert i 2000 og er en svensk spedisjonsvirksomhed med fokus på landeveistransport i Europa og egne kontorer og terminaler i Gøteborg, Malmø og Madrid.
Virksomheten har 31 ansatte og tilbyder kurér- og ekspresstransport gjennom faste kontrakter med eksterne partnere med en samlet flåte på omkring 70 kjøretøy samt tett samarbeid med 15 terminaler i hovedmarkedene i Spania, Italia og Portugal.
I 2022 omsatte First Cargo for 422 millioner svenske kroner.
Fokuset vil ligge på landeveistransport i
hovedmarkeder som Sverige, Spania, Italia og Portugal, samt etableringen av
egne kontorer og terminaler i Gøteborg, Malmö og Madrid.
First Cargo, som
teller 31 erfarne ansatte og disponerer omkring 70 kjøretøy gjennom
samarbeidspartnere, har et solid fotavtrykk med 15 terminaler i sine
hovedmarkeder.
I en pressemelding fra BHS Logistics omtales kjøpet som en perfekt match, der First Cargos ressurser vil integrereres med BHS Logistics' flåte på 500 enheter og
styrkeposisjoner i Danmark, Norden, Tyskland og Benelux-landene.
Oppkjøpet skal styrke BHS Logistics og sikre kundene i begge selskaper en bredere og dypere
dekning.
- Vi er svært fornøyde med å ønske de dyktige medarbeiderne i First Cargo velkommen til vårt selskap. Våre kulturelle likheter og komplementære styrker i de nordiske og europeiske markedene vil akselerere vår internasjonalisering og gi et enda bedre tilbud til kundene våre, kommenterer Morten Studsgaard, eier og administrerende direktør i BHS Logistics.
Den
sammenslåtte virksomheten vil nyte godt av et utvidet nettverk og større
kundebase, og dra nytte av synergier ved å la alle kundevendte medarbeidere
benytte BHS Logistics' sterke administrasjon og organisasjon. Dette vil legge
til rette for økt vekst i samhandelen mellom de nordiske landene og First
Cargos hovedmarkeder i Spania, Italia og Portugal i de kommende årene.
Oppkjøpet, som markerer en ny fase i BHS Logistics' vekststrategi, vil sikre
kontinuitet i driften for First Cargo, som vil fortsette under navnet
"First Cargo part of BHS Logistic ". To av eierne, Thomas
Lindström og Johan Almén, vil fortsette i selskapet, mens Leif Johnsson går av
med pensjon. Parallelt med transaksjonen er det enighet om ikke å
offentliggjøre kjøpesummen.