Ny operatør – nye muligheter
MOSS: Fra nyttår blir det endringer i Moss havn, og for havnas kunder kan det være en gyllen anledning til å løfte vareflyten – og kutte utslipp.
1. januar 2025 overtar Westport som havneoperatør i
containerhavna i Moss havn fra JAS etter en unik tilbudsprosess fra havnas side.
Da det ble klart, spisset havnas største containerkunde, Europris, ørene, og
tenkte raskt at her måtte de være på ballen. Europris får levert store volumer
året rundt via havna, og har en logistikkmaskin som helst ikke skal ha for mye sand
i maskineriet.
– Vi er sensitive på endringen. Det som er viktig for oss er at vi ikke skal ha kommersiell eller operasjonell risiko ved skiftet. Vi kan ikke ha en havn som ikke funker, sier logistikkdirektør Pål Christian Andersen.
Westport og Europris var tidlig i dialog for å få på plass en avtale om havnetjenester, inkludert framkjøring til port, og er nå i prosess for å sikre at overgangen skal gå så smidig som mulig.
– Stor endring
Samtidig er både havna, Europris og Westport investert i å se på muligheter for å gjøre vareflyten enda smidigere enn før, når endringen først kommer.
– For oss er det en stor endring i vareforsyningen vår. Den siste mila er viktig. Så vi har jobbet mye med å finne gode løsninger. Vi hadde et bra rigg og god service fra JAS i snart fem år, og vi søkte jo ikke denne endringen. Når det er sagt, så er diskusjonen vi har hatt med Westport veldig god. Og det gir muligheter til å søke endring og optimalisere, sier Andersen.
Kristian Løvaas er administrerende direktør i Westport og vil også lede Westport Moss fra oppstart. Dermed er han ansvarlig for overgangen 1. januar. Løvaas starter selvsagt ikke på bar bakke. For det første har Westport lang erfaring fra havnedrift fra Risavika ved Stavanger og for det andre får han med seg Prime Cargo på laget. Prime Cargos eier, Røsi Invest, eier nemlig også en tredjedel av Westport Moss.
– En viktig suksessfaktor for oppstart av en ny havneterminal på Østlandet, har vært lokal tilstedeværelse og markedskunnskap. Det har vi fått til med partnerskapet med Prime Cargo. Det har vært viktig for oss med god kunnskap om markedet og tilgang til næringslivsnettverket i Mosseregionen, sier Løvaas.
Har ressurser tilgjengelig
De som så på 4x100 meter stafett for herrer under OL i Paris, vet at en veksling ikke nødvendigvis går smertefritt selv om man har øvd. USAs Christian Coleman og Kenny Bednarek rotet til overleveringen av stafettpinnen, og gullfavoritten ble disket.
– Vi skal nok få til en god overgang og vi skal ha nok ressurser tilgjengelig, sier Arve Gøperød i Prime Cargo.
– Det er mange puslespillbrikker som skal på plass. Vi skal gjøre gode tester i forkant av oppstart og har gått opp løypa såpass godt at vi skal kunne levere tjenester av høy kvalitet selv om uforutsette ting måtte dukke opp i oppstarten, sier Løvaas.
Pål Christian Andersen virker relativt beroliget.
– Det er viktig å ha en plan B, for det er sikkert ting som ikke kommer til å fungere med en gang, sier han.
Færre e-poster og excel-ark
Han sier at det kan være aktuelt for Europris å flytte noen volumer noen uker i overgangen for å redusere risiko. Det Andersen ser mest frem til, er å få effektivisert og digitalisert en del administrative prosesser. I dag er det mer excel-ark og e-poster enn det som er ideelt for en effektiv flyt.
– Vi har nå en del manuelle arbeidsprosesser. Med Westport har vi en ambisjon at mye av dette skal digitaliseres og forenkles slik at det blir mer effektivt. Det er noe vi opplagt tidlig ønsket oss, sier Andersen.
– Vi håper at mange tusen e-poster skal bli digitalisert gjennom at alle skal jobbe i samme system, sier Gøperød i Prime Cargo.
Westport planlegger å skifte terminaloperativsystem i løpet av 2025, som kan gi mulighet for bedre samhandling på tvers av selskapene og flere tilleggstjenester til kundene. Da vil det kunne bli mulig for Europris å booke containere til port på en enklere måte, og ressursplanlegge enda bedre.
– Europris har en genial avtale som gjør at de får booket container til port direkte fra havneoperatøren. Så har havneoperatøren en støttefunksjon som gjør transporten. De har full kontroll på hvilke containere som er hvor og når de skal leveres til hvilken port, sier Arve Gøperød.
– Vi velger port med tanke på hvilke varer som er i containeren og hvordan lageret vårt ser ut, sier Andersen hos Europris.
God kapasitet på lageret – for en gangs skyld
Han forteller ellers om en usedvanlig behagelig arbeidshverdag etter at lageret i Moss Næringspark i fjor ble utvidet med drøyt 20.000 m² til godt over 80.000 m².
– I dag har vi tilfredsstillende kapasitet, og det har vi omtrent aldri hatt i Europris’ historie. Det gjør at vi er mer fleksible til å justere våre rutiner og arbeidsmetoder, sier Andersen.
Westport har siden tildelingen av kontrakten fra Moss havn i mars vært gjennom en hektisk periode med å bygge opp organisasjon og ansette kompetente folk i Moss. Totalt får organisasjonen noe færre ansatte enn JAS har hatt, hovedsakelig som følge av sentralisert administrasjon, men det vil være tilnærmet like mange folk i laste- og losse-operasjoner.
– En god stamme av de eksisterende ansatte på havna blir med videre til Westport – folk som er kjent med maskiner, rutiner og så videre. Westport benytter i dag også samme operativsystem som dagens operatør. Dette gir en god trygghet. Samtidig er nye digitale verktøy noe av nøkkelen til fremtidig suksess, og vi må se hvilke alternativer som finnes her, sier Løvaas.
Han peker også her på samarbeidet med Prime Cargo som en enorm fordel i hektiske perioder. Prime Cargo har sitt store 3PL-lager på Vestby, som kan trekkes veksler på.
– Vi er 130 ansatte på bygget og har muligheter til å støtte opp ved bemanningsbehov i peak-perioder samt ved ferier og sykdom, sier Arve Gøperød.
Fossilfri fra oppstart
De digitale prosessene er ikke det eneste som skal løftes når Westport tar over driften. Planen er at havneoperasjonene skal være fullstendig fossilfrie fra start.
– Fem elektriske reachstackere fra Kalmar gjør oss til den første havna der alt er nullutslipp. Også transporten fra havna opp til Europris og vår tørrhavn ved siden av, vil skje med fossilfrie lastebiler og trekkere. Det gjør at Europris vil være den første aktøren i Norge som får sine containere fullstendig utslippsfritt håndtert fra den kommer til landet, til den er ved kjøreporten hos Europris. Det er unikt, sier havnesjef i Moss, Øystein Høsteland Sundby.
Det er Prime Cargo og Utne Transport som skal stå for transporten fra havna i Moss, og de drøye seks kilometerne opp til Europris og Moss havns innlandshavn. Her vil det bygges ladeanlegg for tungbiler og reachstackere i begge ender.
– Trekkeren på tørrhavna skal være klimanøytral fra start, muligens med biodrivstoff i starten før vi får på plass elektrisk maskin. Vi snakker om utslippsreduksjoner, men batteridriften vil også medføre en vesentlig støyreduksjon, noe som er viktig for både Moss havn og Moss som by, sier Kristian Løvaas.
Pål Christian Andersen er glad for fokuset Westport og Moss havn har på bærekraft.
– Bærekraftsarbeidet deres er meget samsvarende med vårt, og vi har tydelige og klare klimamål for denne typen samarbeid, sier han.
Utvidet åpningstid
Én utfordring Moss havn har, er trafikken som må gå gjennom sentrum av byen. Her blir det ofte forsinkelser, spesielt i rushtiden.
– Det har vært en utfordring med ventetid i havna, og i rushtiden tar rundturen lengre tid. Vi ser på ulike løsninger, og noe som er aktuelt er å utvide åpningstidene for lastebiler i havna. I dag stenger portene kokka 16. Jeg er helt sikker på at vi finner gode løsninger i tett samhandling med en så fremoverlent gjeng som dette, sier Løvaas.
– Sammen med Utne har vi ansatt sjåfører som kan laste og losse med T8-sertifikat selv, noe som gjør oss ekstra fleksible, sier Gøperød.