Sikkert.no skal bli myndighetenes «én dør inn» til digital sikkerhet – for både bedrifter og folk flest. Bak står Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM), i tett samarbeid med Digitaliseringsdirektoratet, politiet og Datatilsynet. Regjeringen peker på at digitale sårbarheter og cyberangrep øker i både antall og kompleksitet, samtidig som mange virksomheter fortsatt ikke kjenner rådene – eller prioriterer dem i praksis.
– Alle som bruker digitale enheter kan bidra til å styrke Norges digitale motstandskraft. Kunnskap om ulike former for angrep, og hva man selv kan gjøre for å unngå disse, finner man på sikkert.no, sier Arne Christian Haugstøyl, direktør i NSM.
Portalen skal gjøre det lettere å finne ut hvilke råd som gjelder, hvem som har ansvar, og hva du bør gjøre dersom du rammes av en uønsket digital hendelse. Første versjon gir grunnleggende informasjon om digital sikkerhet og en oversikt over ansvarsforhold mellom etatene. Ambisjonen er at nettstedet etter hvert skal gi entydige og tilpassede råd – samlet på ett sted – for å styrke den digitale motstandskraften i samfunnet, opplyser .