KLESSELGERE: Vanligvis sørger Vilde Nilsen og Raymond Forsland for at logistikken flyter godt, men denne uken skal de briljere innen mote. Her viser de frem fire av produktene som skal selges.Alle foto: Eskil Bjørshol / Oppegård Avis
Jacsped øyner økonomisk oppside etter motekonkurs - tester lagersalg
OPPEGÅRD: Logistikk-firmaet Jacsped håper på "kaotiske salgsdager" når de for første gang prøver seg med lagersalg av moteklær.
Vanligvis sørger Jacsped på Trollåsen for å holde styr på transport og logistikk, men denne uken prøver de seg på et helt nytt område. Da skal de for første gang forsøke å blir kvitt et helt lager med klær.
– Det er første gang, men vi håper på "kaos", flirer Raymond Forsland, til vanlig daglig leder for det lokale logistikkselskapet med stolte tradisjoner i Oppegård.
– Vi har tidligere prøvd å få tak i konkursbo og lignende, uten hell, men denne gangen var det en kunde her på Trollåsen som gikk konkurs. Etter en prat med bobestyrer, bestemte vi oss for å kjøpe varene og nå skal vi prøve å bli kvitt de igjen, fortsetter Forsland.
Han har drevet Jacsped siden begynnelsen av 2000-tallet og firmaet bør være kjent for alle med aner fra Oppegård. Rundt 20 ansatte har sitt daglige virke i Trollåsveien 8 på, mens kunder og varer kommer fra hele verden.
I dag er det imidlertid ikke den vanlige driften vi skal snakke om, men det faktum at Forsland & Co har bestemt seg for å midlertidig drive med mote.
– Det er midlertidig, ja, for vi vi skal definitivt ikke gå den veien på fast basis. Vi skal fortsatt holde oss til det vi kan, som er transport og logistikk, men det er gøy å prøve litt nye ting innimellom. Vi er veldig spente, fortsetter han, og legger for ordens skyld til at lagersalget vil være i Jacsped-lokalene i Trollåsveien 8.
Kjøpte konkursbo
Forsland møter oss sammen med Vilde Nilsen, som til daglig driver med all slags type administrasjon i firmaet. Hun er for anledningen motekonsulent, og forteller at hun ble positivt overrasket da de begynte å åpne eskene.
– Vi hadde jo ingen anelse om hva det inneholdt, men vi er veldig positivt overrasket. De fleste produktene er ganske «safe» i stilen og funker for mange. For det meste vil jeg kalle det en voksen damestil, men det er litt av hvert. Noe kunne jeg definitivt brukt selv, mens andre ting kanskje passer bedre for litt eldre damer. Jeg ble overrasket over hvor mye fint det var, sier Nilsen.
Totalt er det anslagsvis rundt 4.000 artikler i de utallige eskene, som ifølge fraktpapirene tilsvarer en totalverdi på rundt 18. millioner kroner. De summene drømmer ikke Jacsped-duoen om.
– Vi har lagt oss veldig forsiktig på pris, det vil si fra 75 til 90 prosent rabatt. Vi har sett hva dette firmaet har betalt for varene, så det er ikke bare noe vi sier, understreker Forsland.
Ferner Jacobsen-link
Firmaet som gikk konkurs er et lite norsk firma som tidligere har solgt varene sine via nettbutikken Miinto og hos anerkjente Ferner Jacobsen i Oslo. Merket det er snakk om er Attic.
Blir det en suksess er det en stor sjanse for at det ikke blir siste gang.
– Vi prøver nå og gjør oss noen erfaringer. Blir det en suksess, så utelukker vi definitivt ikke at vi gjør lignende ting igjen, sier duoen til Oppegård Avis.
ESKE PÅ ESKE: To rom er fylt til randen med varer i alle slags former og fasonger.